The 2015 James Beard Award nominees were announced today at the James Beard House in NYC. The seminfinalists were announced last month.

A couple things of note: no New York chefs were nominated in the Rising Star Chef or Outstanding Restaurateur category. On the other hand, nearly all of the Outstanding Restaurant nominees are in New York.

For a full list of nominees, including the journalism awards, visit the James Beard website.

Best New Restaurant

Bâtard, NYC

Central Provisions, Portland, ME

Cosme, NYC

Parachute, Chicago

Petit Trois, Los Angeles

The Progress, San Francisco

Spoon and Stable, Minneapolis

 

Outstanding Baker

Joanne Chang, Flour Bakery + Cafe, Boston

Mark Furstenberg, Bread Furst, Washington, D.C.

Jim Lahey, Sullivan Street Bakery, NYC

Belinda Leong and Michel Suas, B. Patisserie, San Francisco

William Werner, Craftsman and Wolves, San Francisco

 

Outstanding Bar Program

Arnaud's French 75 Bar, New Orleans

Bar Agricole, San Francisco

Maison Premiere, Brooklyn, NY

Trick Dog, San Francisco

The Violet Hour, Chicago

 

Outstanding Chef

Michael Anthony, Gramercy Tavern, NYC

Sean Brock, Husk, Charleston, SC

Suzanne Goin, Lucques, Los Angeles

Donald Link, Herbsaint, New Orleans

Marc Vetri, Vetri, Philadelphia

 

Outstanding Pastry Chef

Dana Cree, Blackbird, Chicago

Maura Kilpatrick, Oleana, Cambridge, MA

Dahlia Narvaez, Osteria Mozza, Los Angeles

Ghaya Oliveira, Daniel, NYC

Christina Tosi, Momofuku, NYC

 

Outstanding Restaurant

Blue Hill at Stone Barns, Pocantico Hills, NY

Highlands Bar and Grill, Birmingham, AL

Momofuku Noodle Bar, NYC

Per Se, NYC

The Spotted Pig, NYC

 

Outstanding Restaurateur

JoAnn Clevenger, Upperline, New Orleans

Donnie Madia, One Off Hospitality Group, Chicago (Blackbird, Avec, The Publican, and others)   

Michael Mina, Mina Group, San Francisco (Michael Mina, RN74, Bourbon Steak, and others)

Cindy Pawlcyn, Napa, CA (Mustards Grill, Cindy's Back Street Kitchen, and Cindy's Waterfront at the Monterey Bay Aquarium)

Stephen Starr, Starr Restaurants, Philadelphia (The Dandelion, Talula's Garden, Serpico, and others)  

 

Outstanding Service

The Barn at Blackberry Farm, Walland, TN

Marea, NYC

Quince, San Francisco

Restaurant August, New Orleans

Topolobampo, Chicago

 

Outstanding Wine Program

A16, San Francisco

Bern's Steak House, Tampa, FL

FIG, Charleston, SC

McCrady's, Charleston, SC

Spago, Beverly Hills, CA

 

Outstanding Wine, Beer, or Spirits Professional

Sam Calagione, Dogfish Head Craft Brewery, Milton, DE

Ron Cooper, Del Maguey Single Village Mezcal, Ranchos de Taos, NM

Ted Lemon, Littorai Wines, Sebastopol, CA

Rajat Parr, Mina Group, San Francisco

Harlen Wheatley, Buffalo Trace Distillery, Frankfort, KY

 

Rising Star Chef of the Year

Tanya Baker, Boarding House, Chicago

Alex Bois, High Street on Market, Philadelphia

Erik Bruner-Yang, Toki Underground, Washington, D.C.

Jessica Largey, Manresa, Los Gatos, CA

Cara Stadler, Tao Yuan, Brunswick, ME

Ari Taymor, Alma, Los Angeles

 

Best Chef: NYC

Marco Canora, Hearth

Mario Carbone and Rich Torrisi, Carbone

Mark Ladner, Del Posto

Anita Lo, Annisa

Ignacio Mattos, Estela

Jonathan Waxman, Barbuto